Active lifestyleamusement2 Architecturearrow-downPage 1Group 3arrow2arrow22arrow2arrow2attachbike2blocks2blocks2 bonavapin-in-available Created with Sketch. bonavapin Created with Sketch.  bus2cafecalendar2 check2 close2 Collapsecollapse2Common facilitiesGroup 2CloseGood SVG BlackOK SVG BlackPoor SVG BlackVery good SVG BlackVery poor SVG Blackamusement2Culture EntertainmentShapedelete2Completely refurbished kitchen SVG Blackdocument2document_blankdoublearrowarrow2arrow2arrow22Eat DrinkShapeemail2expand2 Facebook Family friendlyfavourite2filter2floorplan2 Getting thereGreen solutionsgrocery_store2grocerystoreShapeHealthcareheart_activeHeart filled SVG Blackheart_inactive holiday_cottage2Shapehospital2house2mypagespin_distanceicon-unit-v2 Instagram like2 LinkedIn list2Local servicesbonava logotype primary bonava logotype primary bonava logotype secondarybonava logotype_symbolMaintenance SVG BlackMap-pin minus2minus2mobile2parkNature activitiesnature_trails2Neighbourhood story close - kopia Created with Sketch. parking2pdf2 pin2play2plot2Group 2plus2external_link2 restaurant2row_house2preschool2Schoolssearch2semi_detached2settings2Shoppinglocal_services2ShowingSocial lifestyle Special featuregymtap Tools SVG BlackGroup 2tube2user2video2 Tools SVG Blackcalendar2
Ryhmä ammattilaisia keskustelee arkkitehtuurisuunnitelmasta toimistoympäristössä. Mies ojentaa pienoismallia, ja taustalla näkyy näyttö, jossa on 3D-mallinnus kerrostalokorttelista.

Lisää diversiteettiä kaupunkisuunnitteluun – yksityinen sektori toisi alalle piristystä ja luovia ratkaisuja

Kaikki uudet asuinrakennukset näyttävät Suomessa tylsiltä ja samanlaisilta. Tähän väitteeseen törmää usein keskusteluissa suomalaisesta rakentamisesta. Miksi luovuus ei kuki rakennusalalla? Luulen tietäväni vastauksen – diversiteetin puute asumisen suunnittelussa. Luovia asumisen ratkaisuja syntyy vasta, kun suunnitteluun ja toteutukseen osallistuu riittävästi erilaisia ja eri tavalla ajattelevia ihmisiä.

Asuntorakentamisen yhteistyö kaipaa monimuotoisuutta. Nyt suomalaista kaavoitusta tehdään ryhmissä, jotka muodostuvat samanlaisista ja samoin ajattelevista ihmisistä. Tällainen ryhmätyö on helppoa ja sujuvaa, mutta tuottaa vain harvoin uudenlaisia, innostavia ratkaisuja. Mitä enemmän diversiteettiä ryhmän jäsenten kesken on, sitä luovempia ja parempia ratkaisuja ryhmätyö todennäköisesti tuottaa. Tämä nyrkkisääntö pätee kaikilla toimialoilla.

Vaatimusten viidakko tukahduttaa luovuuden

Kaavoitus on Suomessa määritelty kuntien monopoliksi. Ajatus on hyvä: Kaupunkien suunnittelussa luodaan ihmisille yhteistä elinympäristöä. Siksi on tärkeää, että prosessit ovat tarkkaan määritellyt ja niiden toteutumista valvotaan huolella. Monopolin riskinä on kuitenkin, että suunnittelu jää liian pienen porukan kontolle. Näkökulma kapenee.

Monopoliajattelu perustuu valvontaan ja kontrolliin. Vaatimukset rakentamiselle ovat Suomessa yksityiskohtaisia, ja rajaavat pois paljon tilaa luovuudelta ja erilaisilta ratkaisuilta. Rakentamisen prosessit edellyttävät vaativaa ongelmanratkaisua, jossa osapuolet keskittyvät täyttämään heille tarkkaan asetetut vaatimukset. Tällainen prosessi uuvuttaa tekijät, eikä energiaa enää jää innovaatioille.

Liiketoiminnan kannattavuus on edellytys kestävälle kehitykselle. Nykytilanteessa lainsäädännön ja vaatimusten viidakko kuluttaa helposti taloudelliset resurssit eikä jätä liikkumavaraa yritysten erilaisille, kekseliäille ratkaisuille.

Lisaa-diversiteettiä-kaupunkisuunnitteluun-suunnittelu_1111x648.jpg

Yritysten ajatukset tuovat lisäarvoa ja rikkautta rakentamiseen

Miten suomalaista asuntorakentamista voitaisiin piristää ja uudistaa?

Yksi ratkaisu olisi yksityisen sektorin osaamisen rohkeampi hyödyntäminen kaupunkisuunnittelussa. Tämä on Suomessa merkittävä hukattu resurssi. Tilanteesta seuraa tehotonta ja mielikuvituksetonta rakentamista. Asuntojen rakentaminen on ryhmätyötä, johon yksityinen sektori voisi tarjota paljon rikkaita ideoita ja lisäarvoa.

Lisaa-diversiteettiä-kaupunkisuunnitteluun-1111x648.jpg

Kaupunkilaisten elämäntilanteet ja taloudelliset resurssit vaihtelevat suuresti. Ihmiset omaavat erilaisia toiveita ja asettavat erilaisia kriteereitä asumiselle. Siksi ei ole tätä päivää suoltaa markkinoille samannäköisiä, samat tarpeet täyttäviä standardiratkaisuja. Mikäli yritykset saisivat alalla lisää liikkumavaraa, erilaiset kohderyhmät pystyttäisiin huomioimaan paljon nykyistä paremmin.

Rakennusala kaipaa diversiteettikeskustelua

Diversiteetistä ja inklusiivisuudesta puhutaan yritysmaailmassa paljon ja aktiivisesti. Miksi niitä ei osata elää todeksi laajemmin yhteiskunnassamme – myös kaupunkisuunnittelussa ja rakennusalalla? Kokoamalla yhteen erilaisia ihmisiä ja lähestymistapoja voimme tuottaa asuntomarkkinoille ekologisia, kestäviä ja eri kohderyhmät huomioivia ratkaisuja, jotka lisäävät ihmisten elämänlaatua, hyvinvointia ja viihtyvyyttä.

Kukoistava kaupunkirakentaminen on mahdollista myös Suomessa. Se edellyttää kuitenkin paljon uskallusta, kokeiluja ja puhetta uudenlaisista toiminta- ja yhteistyömalleista. Tällä hetkellä julkisen ja yksityisen sektorin välistä rohkeaa, avointa keskustelua kaupunkisuunnittelusta ja asuntorakentamisesta ei valitettavasti juuri käydä.

Erilaisten ihmisten olisi nykyisessä maailmantilanteessa yhä tärkeämpi oppia kuuntelemaan toisiaan, kunnioittamaan toistensa näkemyksiä ja olemaan valmiita hyväksymään toisen osapuolen ehdottamia ratkaisuja.

Riku Patokoski, toimitusjohtaja
Bonava Suomi

19.12.2022

 

 

Riku Patokoski
Toimitusjohtaja

Sinua saattavat kiinnostaa myös nämä